Resultat A och B-prov 

Praktiskt jaktprov retriever 8/10 Domare Ola Thunberg

Godkänd Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab

 

KKL 2019-10-05 Domare Tommy Lundin

1 Kari Jonassen Ivanthes First Red Strawberry, lab
1 Ella Naustbakk Ivanthes First Grip, lab
2 Jesper Svensson Line Up Jackie Collins, lab
0 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab

 

 

B-prov 2019-09-13-15 Domare Alf Nordlund

Nkl Fröjel
1hp VP Entusiasterna VP Gotlandsankan Katarina Lilja Elemors Joplin, lab
1 Lisbet Tengroth Reducks Miss Marple, golden
1 Lena Almstedt Topgrade Dangerous Drop, lab
1 Annika Starrin Klasson Topgrade Jack Sparrow, lab
1 Louise Adler Blackbound Huncoat, lab
3 Linda Bornholm Moonstruck Miss Saigon, flat
3 Catharina Sundh Höstglädjens Glance of My Father, gold
0 Catharina Sundh Höstglädjens Hearts Burst info Fire, gold
0 Mia Kvist Cosmic Cover's Race Achievement, lab
0 Jens Eliasson Lopplådans Hanna Hallon, flat
0 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, golden
0 Esther Mastonsköld Conover's Mount Lindesay, flat
0 Louise Adler Blackbound Sunbeam, lab
0 Annica Stenström Ryegate's Touch Too Much, flat 
0 Kerstin Hänström Eliasson Lopplådans Fanny Fasan, flat
0 Susanne Blixt-Eriksson Sort Guld The Breath of Freedom, flat
0 Ann-Christin Cederholm Conover's Invest in Skills, flat
0 Birgitta Torndal Conover's New Year's Night, flat

Lisbet, Louise, Lena, domaren Alf, Annika, Kathy

Ökl Etelhem
1 bästa ökl hund Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab
1 Marie Niklasson Pilens Hydra, lab
1 Marie Duse Searover Fames Light, lab
2 Eva Bengtsberg Zetastar Special Teepee, lab
2 Hans Olofsson Zebulons Flash Bunny, flat
3 Jesper Svensson Line Up Jackie Collins, lab
3 Håkan Eriksson Atomos Bästa Charmör, flat
3 Håkan Eriksson Atomos Drömvävare, flat
3 Roger Almstedt Gracehunters Win's Pirate Breeze, lab
3 Thomas Flores Beaworthy Vidia, gold
0 Anders Olofsson Magic Ground Lotus Omega, gold
0 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab
0 Anna-Karin Bengtsson Wingames Stars Pan, lab
KEP Olle Lilja Elemors Maija Isola, lab


Berit, domaren Alf och Marie N (Marie D hade åkt)

Ekl Etelhem
1 bästa ekl hund Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab
1 VP Massgaisten (bästa 1:a med utställningsmerit alla klasser) Katarina Lilja Zebulons Lalla Rhook, flat
1 Anna-Karin Bengtsson Seareeds Moss, lab
1 Louise Adler Jaktkulans Krut, lab
1 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab
2 Searover Copy Dodge, lab
2 Pär Johnsson Zebulons Kells Rock, flat
3 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab
3 Barbro Nordborg Sweet Licorice Boyse's Pheasent, flat
0 Anneli Mattsson Glitterways Lucky as Hell, flat
0 Maria Dahlman-Persson Quit Runners Zigge
0 Catherine Seton Cosmic Cover's Eternally Dashing, lab


Berit, domaren Alf, Åsa och Louise (Anna-Karin och Kathy hade åkt)


Kathy och Choice


B-prov 2019-05-11 Domare Liselotte Hermansson

Nkl
Annica Stenström Ryegate´s Touch Too Much, 2:a pris Flatcoated retriever
Jessica Hedenstein Conover´s Liquorice Sweets 3:e pris Labrador retriever
Birgitta Torndal Conover´s New Year´s Night 3:e pris Flatcoated retriever
Susanne Funck Zebulons Aji Cito, 0-pris Flatcoated retriever
Sara Ahlgren Wijmas Springbreak 0-pris Labrador retriever

 

Ökl
Sissi Johansson Meadowlark Morrigan 2:a pris Labrador retriever
Björn Kjellberg Pilens Miranda 2:a pris Labrador retriever
Chistina Höggren Gilliam´s Gold Sky And Heroic Glory 3:e pris Flatcoated retriever
Birgitta Knöppel Waggs South Dakota 0-pris Labrador retriever

 

Ekl
Maria Isenberg Reedsweeper´s Rowanberry 2:a pris Labrador retriever
Ylva Melin Sea-Croft Damselfly 0-pris Labrador retriever

 

   

 

 

************************************************************************************************ 

 

2018

KKL 6-7/10 Domare Roger Westerman
Lör
1 Birgitta Knöppel, Waggs South Dakota, lab
2 Jesper Svensson, Line Up Jackie Onassis, lab
0 Hanna Nilsson, Blågul's Limoncello, gold
0 Ylva Melin, Sea-Croft Damselfly, lab
0 Tina Höggren, Gilliams Gold Sky and Heroic Glory, flatcoat

Sön
1 GunnarJansson, Jaktyrans Gale Wrangler, lab
0 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab
0 Marie Niklasson, Pilens Hydra, lab
0 Hanna Nilsson, Blågul's Allra coolaste Polare, gold


Lördagen


Söndagen

Bilder från KKL nedan tagna av Hanna Nilsson (eller med hennes kamera)

Höstens B prov 7-9/9 Domare Leif Gustafsson
Nkl
1 VP Entusiasterna till bästa nkl hund Birgitta Bernadotte, Sea-Croft Nice N'Easy, lab
1 Titti Ericsson, Aristocuri's Oxana, curly
1 Britt Kallur, Vindögats Viddja, golden
1 Christina Höggren, Gilliam's Gold sky and Heroic Glory, flatcoat
2 Marie Storm, Engsboda My charm starts alarm, flatcoat
2 Annica Stenström, Ryegate's Touch Too Much, flatcoat
3 Elisabeth Hoppe, Upsolut Bellini, golden
3 Lars Nerelius, Rockdove's I'm Ready, lab
3 Lena Pettersson, Rockdove's One and a half, lab
3 Sara Ahlgren, Wijmas Springbreak, lab
3 Jessica Hedenstein, Conover's Liquorice Sweets, lab
0 Michael Modin, Waterfreak's Vision of Vinston, golden
0 Anette Brennius, Kimline's Kay Zinc, lab
0 Birgitta Torndal, Conover's New Year's Night, flat coat


Christina Höggren, Domaren Leif och Birgitta Bernadotte (Titti och Britt hade åkt vid fotograferingen)

Ökl
1 Bästa ökl hund Birger Österberg, Streamlight's Aquas Mr O P Mix, lab
1 Anki Andersson, Searover Aylas Peace, lab
1 Lena Almstedt, Searover Copy Dodge, lab
2 Marie Niklasson, Pilens Hydra, lab
3 Roger Almstedt, Gracehunter's Win's Pirate Breeze, lab
3 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab
0 Lena Appelkvist, Avjava's Mons Maraldi of Peder, golden


Anki Andersson, Lena Almstedt, domaren Leif och Birger Österberg

Ekl
1 VP Gotlandsankan (provets bästa hund). VP Massgaisten (provets bästa hund med utställningsmerit) Gisela Fuchs, Zebulons Karrakatta, flatcoat
1 Åsa Sjöberg, Line Up Jackie Onassis, lab
1 Sandra Jansson, Justlike Marquez, lab
1 Sandra Jansson, Reedsweeper's Blue Steel, lab
1 Ylva Melin, Sea-Croft Damselfly, lab
2 Anki Andersson, Searover Jades Frank S, lab
2 Birgitta Bernadotte, Sea-Croft Ladybird, lab
2 Rodnie Hansson, Benningdale's Titos Fireman, lab
2 Barbro Nordborg, Sweet Licorice Boyse's Pheasant, flatcoat
2 Hanna Pettersson, Höghedens Ull, golden
3 Maria Isenberg, Reedsweeper's Rowanberry, lab
3 Lars Nerelius, Rockdove's Tide's Twist, lab
3 Ingela Sandenskog, River Fox Red Blaze of Texmo, tollare
3 Cecilia Bordning, Zebulons Coolah Tops, flatcoat
0 Helena Stenberg, Thorsvi Craigduff, lab
0 Tina Engstörm, Engsboda Sugar Daddy, flatcoat
0 Tina Engström, Engsboda I'm all Brown, flatcoat


Sandra Jansson, domaren Leif, Gisela Fuchs, Åsa Sjöberg, Ylva Melin


Zebulons Karrakatta-Gisela Fuchs

Blandade bilder från provdagarna:

Vårens B prov 28/4 Domare Andreas Josefsson

Nkl
2 Sara Ahlgren, Wijmas Springbreak, lab
3 Cahtarina Johansson, Vettisens Tekla, lab
0 Christina Höggren, Gilliam's Gold Sky and Heroic Glory, flat
0 Marie Göransson, Wijmas Springtime, lab
0 Annica Stenström Ryegat's Touch Too Much, flat
0 Staffan Gustafsson, Move-On, lab

Ökl
1 Maria Isenberg, Reedsweeper's Rowanberry, lab bästa ökl hund
1 Ylva Melin, Sea-Croft Damselfly, lab
1 Berit Karlsson, Viltvårdarns Zuza, lab
2 Helena Stenberg, Thorsvi Craigduff, lab
3 Anna Lydhal, Lustans Dandy Moscovy, flat
0 Leila Löfgren, Line Up Jackie Collins, lab
0 Louise Adler, Jaktkulans Krut, lab
0 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab

Ekl
1 Maria Isenberg, Reedsweeper's Rowanberry, lab
2 Åsa Sjöberg, Line Up Jackie Onassis, lab

2017

A-prov KKL 17/9 Domare Roger Westerman
1 Rodnie Hansson, Benningdale's Titos Fireman, lab
2 Hanna Nilsson, Blågul's Allra Coolaste Polare, golden
0 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab
0 Ylva Melin, Sea-Croft Damselfly, lab

Rodnie och Manne 1:a pris

 

B-prov 1-3/9 Domare Bitte Sjöblom

Nkl
1 Lena Appelkvist, Avjava's Mons Maraldi of Peder, golden VP Entusiasterna provets bästa nkl hund
1 Roger Almstedt, Grachunters Win's Pirate Breeze, lab
1 Anki Andersson, Searover Aylas Peace, lab
2 Elisabeth Vickman, Actualis Blue Spice, flat
2 Christina Höggren, Gilliam's Gold Sky and Heroic Glory, flat
3 Maria Lingman, Willowridge Four Roses, lab
3 Lena Gustafsson, Zebulons Jazper, flat
0 Catharina Sundh, Höstglädjens Hearts Burst Into Fire, golden
0 Annica Stenström, Ryegate's Touch Too Much, flat
0 Birgitta Torndal, Conover's New Year's Night, flat
0 Staffan Gustafsson, Move-On, lab
0 Arne Allden, Pumpans Sweet Dumpling, lab 

 

 

   

 

 

Ökl
1 Ylva Melin,  Sea-Croft Damselfly, lab
1 Birgitta Bernadotte, Sea-Croft Ladybird, lab
1 Lena Almstedt, Searover Copy Dodge, lab
1 Anette Axelsson, Happy Birdhunter's One More Time, golden
2 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab
2 Lisa Falck, Happy Birdhunter's Time after Time, golden
3 Marie Niklasson, Pilen Hydra, lab
0 Maria Isenberg Reedsweeper's Marius Black, lab
0 Kenneth Olsson, Camiveras Charmiga Chirac, golden
0 Viveka Lindström, Full Blas's Viggo Varg, lab
0 Maria Isenberg, Reedsweeper's Rowanberry, lab
0 Margareta Kron, Gilliam's Gold Wisdom And Courage, flat

  

  

 



Ekl
1 Marie Duse, Searover Pumas Fame, lab VP Gotlandsankan provets bästa hund
1 Anki Andersson, Searover Pearl Jade, lab
1 Carina Sandberg, Svart & Gul Mango Chutney, lab Championat
1 Eva Bergholtz, Zebulons Molly Dook, flat
1 Lisa Falck, Woodfinch Hollywood, golden
2 Annika Norman, Sea-Croft Lone Star, lab
2 Anki Andersson, Searover Jades Frank S, lab
2 Marie Elgström Claesson, Tisslabo Corelli, lab
3 Åsa Sjöberg, Line Up Jackie Onassis, lab
0 Anette Axelsson, Moorman's Lennie Vega, lab
0 Margareta Kron, Gilliam's Gold Drömvinsten, flat
0 Sara Runesdotter, Pebbletoft Pearl, golden
0 Kickie Lilliehöök, Vindögats Solstråle, golden

 

  

  

  

 

 

****************************************************************************************************************************************

B-prov 13-14/5 Domare Ingela Funck

Nkl

1 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab Bästa nybörjarhund
1 Ann Sommarin, Carmal's Forever, lab
2 Ann-Margret Appelqvist, Actualis Blue Spice, flat
2 Christina Höggren, Gilliam's Gold Sky and Heroic Glory, flat
2 Roger Almstedt, Gracehunters Win's Pirate Breeze, lab
3 Annica Stenström, Ryegate's Touch Too Much, flat
3 Catharina Johansson, Vettisens Tekla, lab
0 Helena Dahlén, Seaspirit Primula, golden
0 Arne Alldén, Pumpans Sweet Dumpling, lab
0 Magnus Lydahl, FLatterhaft Last Look at Eden, flat


Ann Sommarin och Sissi Johansson

Ökl

1 Märta Segerström, Blackbound Carnock, lab Bösta öppenhund
1 Åsa Sjöberg, Line Up Jackie Onassis, lab
1 Ulla Wrange Stenbury Black Dace, lab
2 Maria Isenberg, Reedsweeper's Rowanberry, lab
2 Lena Almstedt, Searover Copy Dodge, lab
3 Leila Lövgren, Line Up Jackie Collins, lab
3 Ulla Wrange, Searover Pumas Chell, lab
0 Claire Nicol, Searover Jades Marilyn M, lab

Märta, Ulla och Åsa

Ekl

1 Maria Björklund, Searover Bass Q'Diesel, lab
0 Ann Sommarin, Copperbirch Gara, lab