Workingtest planeras till den 5/7 2020 Välkomna!

 

Workingtest Ekeskogs gård den 14/7 2019
Stort tack till alla startande, domare, skyttar och funkisar! Särskilt tack till huvuddomaren Mats Lindmark, som även lagt upp alla stationer i alla klasser!
Tyvärr nästan 15 återbud.

Resultat
Poängen står i ordningen ruta 1 (första rutan efter ladugården på gården som låg en bit bort), ruta 2 (ormbunkarna), ruta 3 (sista rutan på den andra gården), ruta 4 (det djupa vattenfyllda diket), ruta 5 (vattnet). Sist står totalpoängen. Den som fått en 0:a kommer alltid längre ner än de som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng.

Nybörjarklass
 1 Magnus Karlsson Thoras Jones, eng springer spaniel   19 20 15 18 20 92
 2 Marie Niklasson Topgrade Black Pearl, lab                   17 16 19 20 19 91
 3 Catharina Sundh Höstglädjens Hearts Burst Into
 Fire, golden                                                                20 19 19 10 18 86
 4 Sara Ahlgren Wijmas Springbreak, lab                       20 11 17 16 18 82
 5 Karin Johannesson Gorrkällans Sigbiorn, lab               20 16 11 19 12 78 plac 5 o 6 samma poäng på den först viktade stationen nr 5. På den andra
 6 Lina Jeppsson Skummarängens Blaser, lab                 18 19 17 12 12 78 viktade stationen nr 4 har Karin högre poäng än Lina.
 7 Fanny Hanngren Lochmuir Veracity, lab                      12 12 12 19 20 75
 8 Helene Fogelberg Skeppartorps Forest Bride, flat        17 18 19  9 10 73
 9 Peter Flinck Feedback's Play Hard to Get, flat               4 15 18 16  8 61
10 Berit Karlsson Olica's Umbra, cocker                           4 12  4 20 12 52
11 Marie-Louise Svedin Waterfreak's Valuable Valerie
  gold                                                                           0 11 18 18 18 65 
12 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat                        20 20  0 18  0 58
13 Catharina Sundh Höstglädjens Glance of my Father,
 gold                                                                           20  0  0 17 18 55 Plac 13 har högre poäng än 14 på den 2:a viktade stationen 4. De har
14 Sanna Svensson Sea-Croft Nightjar, lab                     14  0 19  4 18 55 samma poäng på den 1:a viktade stationen 5
15 Malin Stumle Ewoke's Sunrise Surprise, flat               10  0 10 12 19 51
16 Susanne Lindström Feedback's Play me I'm yours,
  flat                                                                            0 18 20  0 12 50
17 Lina Jeppsson Skummarängens Miroku, lab                15  0  0 14 20 49
18 Eva Stephansson Agrosofens Galaxer i mina
 Braxer, toll                                                                   0 10 20  0 16 46
19 Ramona Numelin Doubleuse Calvados, golden             5 10  0  8 10 33
20 Madeleine Rune Searover Max Tin Tin, lab                   4  0  4 19  0 27
21 Martin Jeppsson Jaktkulans Sky, lab                            0  0 11  0 12 23
22 Siw Hederstedt Lifsungstollarens Skrållan, toll              0  0 10  0  4 14 Plac 21 och 22. Siw har högre poäng på den viktade stationen nr 5
23 Susanne Tilvi Jakobsson Isle of Lime Joy Edition, flat    0  0   2 12 0 14

Cattis, Magnus och Marie

 

Vinnaren: Ville

Öppen klass
 1 Jesper Svensson Line Up Jackie Collins, lab               17 20 20 17 10 84
 2 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab                10 15 17 14 18 74
 3 Annica Stenström Ryegate's Touch too much, flat      10 18 14 11 15 68
 4 Marie Göransson Wijmas Springtime, lab                  16  0 19 14 20 69
 5 Marie Duse Searover Fames Light, lab                      16 15 15  0 19 65 Plac 5 har högre än plac 6 på den viktade stationen nr 5
 6 Birgitta Torndal Conover's New Years Night, flat        19 19 17  0 10 65
 7 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, gold                       18 15 16 11  0 60
 8 Karin Bendz Doubleuse Obi-Wan Kenobi, gold          16 16 15 12  0 59
 9 Gunilla Lefwerth Sherlock's Della Street, flat            10 16 17 14  0 57
10 Gunilla Lefwerth Sherlock's Alley Oop, flat              16 15   0  8 14 53
11 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab                       0 18 20 10  0 48
12 Michael Modin Waterfreak's Vision of Vinston, gold    0  4   0   0   0  4


Sissi, Jesper och Annika

Elitklass
1 Marie Duse Searover Pumas Flame, lab                    20 20 17 15 16 88
2 Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab                    18 18 17 15 19 87
3 Kari Jonassen Ivanthes First Red Strawberry, lab      16 20 14 15 20 85
4 Marie Niklasson Pilens Hydra, lab                            18 17 14   9 20 78 Plac 4 har högre poäng än 5 på den viktade stationen nr 5
5 Ella Naustbakk Ivanthes First Grip, lab                    17 16 18 10 17  78  
6 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab                         16 17 12 12 20  77
7 Madeleine Rune Searover Copy Scilla, lab                16 16 14 12 17  75
8 Maria Isenberg Reedsweeper's Rowanberry, lab        15 17 10 11 18 71


Åsa, Marie och Kari

Bilder från provet:

Ökl/ekl domarna Sara Ahlgren, Mats Lindmark, Peter Flinck, Anna Lydahl, Lars Hargesson

Domare nkl Marie Göransson, Åsa Sjöberg, Mats Lindmark, Gunilla Lefwerth, Ylva Melin

Station 1

Station 2

Station 5

 

Prova på Mock Trial 29/4 2019 (träningstävling)
Domare Ola Thunberg och Kurt Idulv

Vinnare Ylva Melin Lykke, 2:a Maria Isenberg Indie, 3:a Anna Ekström, 4:a Åsa Sjöberg Enya

 

Workingtest Ekeskogs gård den 15/7 2018

Stort tack till alla startande, domare, skyttar och funkisar som kämpade i värmen!
Huvuddomare Peter Flinck som också lagt upp alla stationer i alla klasser! Vi tackar för hjälpen!


Resultat
Poängen står i ordning ruta 1 (vattenfyllda diket), 2 (hästhagen), 3 vattnet, 4 stenmarken, 5 skogen. Sist står totalpoängen. De som fått en 0:a kommer alltid längre ner än de som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng. 

Nybörjarklass
1 Annica Stenström Ryegate's touch too much, flat               19 20 17 20 19 95
2 Christina Höggren Gilliam's Gold Sky and heroic glory, flat  18 19 16 19 19 91
3 Karin Johansson Engsboda Always stand by me, flat           12 18 19 19 18 86
4 Michael Modin Waterfreak's Vision of Vinston, gold             18 16 18 17 17 86 samma poäng som plac 3 men lägre på den viktade 
                                                                                                                    stationen nr 5

5 Eva Aspnäs Seareeds Mersa, lab                                       16 12 20 18 19 85
6 Gunilla Lefwerth Straight Flush Strawberry Kiss, flat           14 20 12 17 16 79
7 Matilda Walther Scillerills Vishnu, lab                                 16 18  6  19 19 78
8 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, gold                                 14  20  5 20 18 77
9 Lotta Eckers Carmita Nuncio, flat                                       12 18 12 15  9  66                                
10 Lina Jeppsson Skummarängens Blaser, lab                         4 20  10 19 11 64
11 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat                                 4 18  14 16 11 63
12 Lars Hargeson Myssläs Prima Donna av Tröbbel, toll           18  0   17 19 19 73
13 Sara Ahlgren Wijmas Springbreak, lab                                0  20  15 16 19 70
14 Magnus Karlsson Thoras Jones, eng spring sp                     18 16    0 15 19 68
15 Mattias Wallenborg Fågelfinnarens Cobalt Red, lab                 0 18 14 15 19 66
16 Lina Jeppsson Skummarängens Miroku, lab                          15  0 19 11 18 63
17 Annika Larsson Susedalens Tikka Gunpowder, flat                 12  9   0 19 20 60 
18 Susanne Lindström Feedback's Play me I'm yours, flat           14 0  12 17 17 60 Plac 17 har högre poäng på den viktade stationen nr 5
19 Lisa Lindholm Ringlets Nightbird, lab                                    12 20  0 17 10 59
20 Kristina Bihlar Brec's Quentins Marsellus Wallace, gold            0  18 10 12  9 49
21 Jessica Hedenstein Conover's Liquorice Sweets, lab                 0    4   4 12 13 33
22 Karin Wallén Brec's Unika Peika, gold                                      4    0   0   8 19 31
23 Patric Hedenstein Meryl Honey Crunch, eng cocker spa             4  12  10  0  0 26
24 Laila Boberg Mysslä's Donna Anna Wa Mozart, toll                     0   0    0  0  8   8
25 Eva Stephansson Agrosofens Galaxer i mina braxer, toll              0  0    0   0  0  0

 


Öppen klass
1 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab                                12 10 16 18 18 74
2 Gunilla Lefwerth Sherlock's Della street, flat                     17   4 12   8 18 59
3 Viveka Lindström Full Blast's Viggo Varg, lab                     20 10 14   0 20 64
4 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab                         16  4 14   0 19 53
5 Lina Jeppsson Jaktkulans Gustaf, lab                                 14 18 17  0   0 49
6 Richard Jansson Bellmaker's Katitzi, lab                             17  4   0  9  17 47
7 Ulla Hulten Limmerhultarna's Solfaradis, lab                        0  12 12  0 19 43
8 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab                                     0  11 17 13  0 41
9 Marie Göransson Wijmas Springtime, lab                            17  4 15    0  0 36
10 Birgitta Torndal Conover's New year's night, flat                  0  4 12    0 14 30
11 Jessica Hedenstein Minnows At Sea, lab                             0 12  7   11  0 30 Lägre poäng på den viktade stationen än plac 10
12 Lena Gustafsson Zebulons Jazper, flat                                 0   0 12    0  0 12
13 Pia Johansson Kullaholm's Starling, lab                                0   0   0   0  0   0

Elitklass
1 Åsa Sjöberg Sjustad Beatrix, lab                                          18 16 20 13 18 85
2 Katrine Runesson Conover's Tuffies Deco Delight, lab             16 16 16 19 16 83 Katrine hade pga att domaren skrivit slarvigt fått 9p i stället
3 Berit Karlsson Viltvårdarns Lava, lab                                     17 17 16 13 16 79     för 19 på station 4. Därav blev det fel redovisat
4 Maria Isenberg Reedsweeper's Rowanberry, lab                     12 19 10 16 13 70

Domarna ökl/ekl

Domarna nkl

Lunch på restaurangen

Station 1

Station 3

Station 5

 

Workingtest i Ölbäck den 22/7 2017

Stort tack till alla som startade och hjälpte till på olika sätt! Återigen en fantastisk dag!

Resultat
Poängen står i ordning ruta 1 (längst bort i skogen), 2 (lite närmare i skogen), 3 (vattnet), 4 (kullen), 5 (högst upp, längst bort). Sist står totalpoängen. De som fått en 0:a kommer alltid längre ner än den som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng.

Nybörjarklass
1 Marie Göransson Wijmas Springtime, lab         20 20 18 19 19 96
2 Åsa Sjöberg Muldegarden Mallow eng spr sp    20 20 17 13 17 87
3 Lena Pettersson Rockdove's One and a half,
lab                                                                  20 20 10 17 18 85
4 Jessica Hedenstein Minnows At Sea, lab           18 17 10 18 18 81
5 Susanne Borg Pilhamre Ribsomes Darwins
Alfred eng spr sp                                              16 12 16 15 18 77
6 Annica Stenström Ryegate's Touch too much,
flat                                                                  13 20  9 15 17 74 Högre poäng än plac 7 på den först viktade stationen nr 5
7 Annika Rask River Fox Ice of Simo, toll            16 16 10 18 14 74
8 Josefin Zaar Huntingfudges B Red Fox, gold      20 12 10 19 12 73
9 Gunilla Lefwerth Straigth Flush Strawberry
Kiss, flat                                                          16 14 10 13 19 72
10 Kristina Bihlar Brec's Quentins Marcellus
Wallace, gold                                                    13  8  8 11 18 58
11 Jessica Hedenstein Conover's Liquorice 
Sweet, lab                                                         4 16  4 16 12 52
12 Linda Modin Flatterhaft Last Look at Eden,
flat                                                                  19  0 16 18 18 71
13 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat              0 18 15 20 13 66
14 Michael Modin Waterfreak's Vision of 
Vinston, gold                                                    20 16 10  0 17 63 Högre poäng än plac 15 på den först viktade stationen nr 5
15 Patric Hedenstein Meryl Honye Crunch,
Cocker                                                              14  0 18 16 15 63
16 Birgitta Torndal Conover's New years Night,
flat                                                                    0 12 17 17 14 60
17 Arne Alldén Pumpans Sweet Dumpling, lab       17  0  6 17 12 52
18 Annica Wehinger Redlund, Ryegate's You had
me att Hello, flat                                                 0 12  0 19 12 43
19 Eva Stephansson Agrosofens Galaxer i mina
braxer, toll                                                          0 12  0 12 12 36
20 Siw Hederstedt Lifsungstollarens Skrållan,
toll                                                                     16  4  0  0  13 33

 

Öppen klass
1 Helena Stenberg Thorsvi Carigduff, lab      20 20 15 14 19 88
2 Maria Isenberg Reedsweeper' Marius  
Black, lab                                                   16 19 19 14 18 86
3 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab          12 18 17 15 16 78  
4 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab             11 17 18 13 16 75 Högre poäng än plac 5 på den först viktade stationen nr 5
5 Leila Lövgren Line Up Jackie Collins, lab      17 16 16 17  9 75
6 Pia Schenström Feedback's American                                        Ett fel hade begåtts. Leilas 9 på station 5 blev läst som 0. 
Dream, flat                                                  15 20  4 13 18 70            Fel placeringesordning blev uppropade på prisutdelningen pga detta.
7 Lena Sundqvist Justlike Issei, lab                15  6  4  15  4  44  
8 Katarina Sjöström Karriärs In Your Eyes,
lab                                                              20 20  0 15 18 73
9 Gunilla Lefwerth Sherlocks Della street,
flat                                                              14 19  0 20 16 69
10 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab  18 20  0  5 17 60
11 Marie Niklasson Pilens Hydra, lab                0 16  4 18 16 54
12 Marie Idulv Feedback's American Spirtis,
flat                                                              17 18  0  0 14 49
13 Viveka Lindström Full Blast's Viggo Varg,
lab                                                               15  0  0 10 17 42
14 Ann-Margret Appelqvist Actualis Blue
Spice, flat                                                      0 16  4 14  0  34

     

Elitklass
1 Berit Karlsson Viltvårdarns Lava, lab      18 20 17 18 18 91
2 Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab 18 20 18 13 18 87
3 Åsa Sjöberg Sjustad Beatrix, lab            17 19 16 14 19 85    
4 Marie Pettersson Searover Gems Aoife,
lab                                                          20 20 12 12 17 81
5 Mats Lindmark Searover Gems Norah,
lab                                                           8  6  10   9 11 44    
6 Maria Isenberg Reedsweeper's
Rowanberry, lab                                       20 18 20  0 18 76
7 Lena Sundqvist Reedsweeper's Apache,
lab                                                           16 14  0  9 17 56
8 Li Carlsson Stawaskogens Black Viper,
lab                                                           12  14 12 15 0 53  

 

Här är blandade bilder från dagen: 

 
Domarna för NKL                                                             Domarna för ÖKL & EKL