Workingtest Ekeskogs gård den 15/7 2018

Stort tack till alla startande, domare, skyttar och funkisar som kämpade i värmen!
Huvuddomare Peter Flinck som också lagt upp alla stationer i alla klasser! Vi tackar för hjälpen!


Resultat
Poängen står i ordning ruta 1 (vattenfyllda diket), 2 (hästhagen), 3 vattnet, 4 stenmarken, 5 skogen. Sist står totalpoängen. De som fått en 0:a kommer alltid längre ner än den som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng. 

Nybörjarklass
1 Annica Stenström Ryegate's touch too much, flat               19 20 17 20 19 95
2 Christina Höggren Gilliam's Gold Sky and heroic glory, flat  18 19 16 19 19 91
3 Karin Johansson Engsboda Always stand by me, flat           12 18 19 19 18 86
4 Michael Modin Waterfreak's Vision of Vinston, gold             18 16 18 17 17 86 samma poäng som plac 3 men lägre på den viktade 
                                                                                                                    stationen nr 5

5 Eva Aspnäs Seareeds Mersa, lab                                       16 12 20 18 19 85
6 Gunilla Lefwerth Straight Flush Strawberry Kiss, flat           14 20 12 17 16 79
7 Matilda Walther Scillerills Vishnu, lab                                 16 18  6  19 19 78
8 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, gold                                 14  20  5 20 18 77
9 Lotta Eckers Carmita Nuncio, flat                                       12 18 12 15  9  66                                
10 Lina Jeppsson Skummarängens Blaser, lab                         4 20  10 19 11 64
11 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat                                 4 18  14 16 11 63
12 Lars Hargeson Myssläs Prima Donna av Tröbbel, toll           18  0   17 19 19 73
13 Sara Ahlgren Wijmas Springbreak, lab                                0  20  15 16 19 70
14 Magnus Karlsson Thoras Jones, eng spring sp                     18 16    0 15 19 68
15 Mattias Wallenborg Fågelfinnarens Cobalt Red, lab                 0 18 14 15 19 66
16 Lina Jeppsson Skummarängens Miroku, lab                          15  0 19 11 18 63
17 Annika Larsson Susedalens Tikka Gunpowder, flat                 12  9   0 19 20 60 
18 Susanne Lindström Feedback's Play me I'm yours, flat           14 0  12 17 17 60 Plac 17 har högre poäng på den viktade stationen nr 5
19 Lisa Lindholm Ringlets Nightbird, lab                                    12 20  0 17 10 59
20 Kristina Bihlar Brec's Quentins Marsellus Wallace, gold            0  18 10 12  9 49
21 Jessica Hedenstein Conover's Liquorice Sweets, lab                 0    4   4 12 13 33
22 Karin Wallén Brec's Unika Peika, gold                                      4    0   0   8 19 31
23 Patric Hedenstein Meryl Honey Crunch, eng cocker spa             4  12  10  0  0 26
24 Laila Boberg Mysslä's Donna Anna Wa Mozart, toll                     0   0    0  0  8   8
25 Eva Stephansson Agrosofens Galaxer i mina braxer, toll              0  0    0   0  0  0

 


Öppen klass
1 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab                                12 10 16 18 18 74
2 Gunilla Lefwerth Sherlock's Della street, flat                     17   4 12   8 18 59
3 Viveka Lindström Full Blast's Viggo Varg, lab                     20 10 14   0 20 64
4 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab                         16  4 14   0 19 53
5 Lina Jeppsson Jaktkulans Gustaf, lab                                 14 18 17  0   0 49
6 Richard Jansson Bellmaker's Katitzi, lab                             17  4   0  9  17 47
7 Ulla Hulten Limmerhultarna's Solfaradis, lab                        0  12 12  0 19 43
8 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab                                     0  11 17 13  0 41
9 Marie Göransson Wijmas Springtime, lab                            17  4 15    0  0 36
10 Birgitta Torndal Conover's New year's night, flat                  0  4 12    0 14 30
11 Jessica Hedenstein Minnows At Sea, lab                             0 12  7   11  0 30 Lägre poäng på den viktade stationen än plac 10
12 Lena Gustafsson Zebulons Jazper, flat                                 0   0 12    0  0 12
13 Pia Johansson Kullaholm's Starling, lab                                0   0   0   0  0   0

Elitklass
1 Åsa Sjöberg Sjustad Beatrix, lab                                          18 16 20 13 18 85
2 Katrine Runesson Conover's Tuffies Deco Delight, lab             16 16 16 19 16 83 Katrine hade pga att domaren skrivit slarvigt fått 9p i stället
3 Berit Karlsson Viltvårdarns Lava, lab                                     17 17 16 13 16 79     för 19 på station 4. Därav blev det fel redovisat
4 Maria Isenberg Reedsweeper's Rowanberry, lab                     12 19 10 16 13 70

Domarna ökl/ekl

Domarna nkl

Lunch på restaurangen

Station 1

Station 3

Station 5

 

Workingtest i Ölbäck den 22/7 2017

Stort tack till alla som startade och hjälpte till på olika sätt! Återigen en fantastisk dag!

Resultat
Poängen står i ordning ruta 1 (längst bort i skogen), 2 (lite närmare i skogen), 3 (vattnet), 4 (kullen), 5 (högst upp, längst bort). Sist står totalpoängen. De som fått en 0:a kommer alltid längre ner än den som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng.

Nybörjarklass
1 Marie Göransson Wijmas Springtime, lab         20 20 18 19 19 96
2 Åsa Sjöberg Muldegarden Mallow eng spr sp    20 20 17 13 17 87
3 Lena Pettersson Rockdove's One and a half,
lab                                                                  20 20 10 17 18 85
4 Jessica Hedenstein Minnows At Sea, lab           18 17 10 18 18 81
5 Susanne Borg Pilhamre Ribsomes Darwins
Alfred eng spr sp                                              16 12 16 15 18 77
6 Annica Stenström Ryegate's Touch too much,
flat                                                                  13 20  9 15 17 74 Högre poäng än plac 7 på den först viktade stationen nr 5
7 Annika Rask River Fox Ice of Simo, toll            16 16 10 18 14 74
8 Josefin Zaar Huntingfudges B Red Fox, gold      20 12 10 19 12 73
9 Gunilla Lefwerth Straigth Flush Strawberry
Kiss, flat                                                          16 14 10 13 19 72
10 Kristina Bihlar Brec's Quentins Marcellus
Wallace, gold                                                    13  8  8 11 18 58
11 Jessica Hedenstein Conover's Liquorice 
Sweet, lab                                                         4 16  4 16 12 52
12 Linda Modin Flatterhaft Last Look at Eden,
flat                                                                  19  0 16 18 18 71
13 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat              0 18 15 20 13 66
14 Michael Modin Waterfreak's Vision of 
Vinston, gold                                                    20 16 10  0 17 63 Högre poäng än plac 15 på den först viktade stationen nr 5
15 Patric Hedenstein Meryl Honye Crunch,
Cocker                                                              14  0 18 16 15 63
16 Birgitta Torndal Conover's New years Night,
flat                                                                    0 12 17 17 14 60
17 Arne Alldén Pumpans Sweet Dumpling, lab       17  0  6 17 12 52
18 Annica Wehinger Redlund, Ryegate's You had
me att Hello, flat                                                 0 12  0 19 12 43
19 Eva Stephansson Agrosofens Galaxer i mina
braxer, toll                                                          0 12  0 12 12 36
20 Siw Hederstedt Lifsungstollarens Skrållan,
toll                                                                     16  4  0  0  13 33

 

Öppen klass
1 Helena Stenberg Thorsvi Carigduff, lab      20 20 15 14 19 88
2 Maria Isenberg Reedsweeper' Marius  
Black, lab                                                   16 19 19 14 18 86
3 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab          12 18 17 15 16 78  
4 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab             11 17 18 13 16 75 Högre poäng än plac 5 på den först viktade stationen nr 5
5 Leila Lövgren Line Up Jackie Collins, lab      17 16 16 17  9 75
6 Pia Schenström Feedback's American                                        Ett fel hade begåtts. Leilas 9 på station 5 blev läst som 0. 
Dream, flat                                                  15 20  4 13 18 70            Fel placeringesordning blev uppropade på prisutdelningen pga detta.
7 Lena Sundqvist Justlike Issei, lab                15  6  4  15  4  44  
8 Katarina Sjöström Karriärs In Your Eyes,
lab                                                              20 20  0 15 18 73
9 Gunilla Lefwerth Sherlocks Della street,
flat                                                              14 19  0 20 16 69
10 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab  18 20  0  5 17 60
11 Marie Niklasson Pilens Hydra, lab                0 16  4 18 16 54
12 Marie Idulv Feedback's American Spirtis,
flat                                                              17 18  0  0 14 49
13 Viveka Lindström Full Blast's Viggo Varg,
lab                                                               15  0  0 10 17 42
14 Ann-Margret Appelqvist Actualis Blue
Spice, flat                                                      0 16  4 14  0  34

     

Elitklass
1 Berit Karlsson Viltvårdarns Lava, lab      18 20 17 18 18 91
2 Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab 18 20 18 13 18 87
3 Åsa Sjöberg Sjustad Beatrix, lab            17 19 16 14 19 85    
4 Marie Pettersson Searover Gems Aoife,
lab                                                          20 20 12 12 17 81
5 Mats Lindmark Searover Gems Norah,
lab                                                           8  6  10   9 11 44    
6 Maria Isenberg Reedsweeper's
Rowanberry, lab                                       20 18 20  0 18 76
7 Lena Sundqvist Reedsweeper's Apache,
lab                                                           16 14  0  9 17 56
8 Li Carlsson Stawaskogens Black Viper,
lab                                                           12  14 12 15 0 53  

 

Här är blandade bilder från dagen: 

 
Domarna för NKL                                                             Domarna för ÖKL & EKL

  

 

  

 

  

                                                           

*************************************************************************************************************************************************** 

Workingtest i Fröjel den 16/7 2016

Stort tack till alla domare, skyttar, funkisar och startande för en toppendag! 

Resultat
Poängen står i ordning ruta 1 (första skogen), ruta 2 (vattnet), ruta 3 (dammvallen), ruta 4 (fältet), ruta 5 (skog längst bort). Sist står totalpoängen. De som fått en 0:a kommer alltid längre ner än den som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng.

Elitklass
1 Åsa Sjöberg Sjustad Beatrix, lab                    17 20 19 20 20  96
2 Berit Karlsson Viltvårdarns Lava, lab               12 17 19 20 16  84
3 Lena Almstedt Searover Pims Pirate, lab          14 20 16 13 18  81
4 Leila Lövgren Jaktyrans Dane Jameson, lab      14 17 16 14 19  80
5 Marie Pettersson Searover Gems Aoife, lab        9 16 12 20 19  76
6 Mats Lindmark Searover Gems Norah, lab         16 17  5 13 18  69
7 Göran Berg Streamlight's Dana's Gordon, lab     17 17 15  8 10  67


     

ökl
1 Maria Isenberg Reedsweeper's Rowanberry, lab   18 19 20 19 16  92
2 Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab              12 20 19 20 20  91
3 Arto Rajajaärvi Moorman's Lennie Cor Cardi, lab  18 12 19 17 19  85
4 Carina Persson Ringlets Garfish, lab                     8 19 17 19 20   83
5 Helena Josefsson Streamligth's Choice Wiggo, lab  8 19 16 20 16  79
6 Viveka Lindström Full Blast's Viggo Varg, lab         20 17 17  0 19  73
7 Ann-Margret Appelqvist Actualis Blue Spice, flat    10 18  0 16 19  63
8 Li Carlsson Stawaskogens Black Viper, lab              0 18 20 10 14  62
9 Veronica Kivi Actualis Blue Sensation, flat               0 10  0 16 17  43
10 Anna Lydahl Lustans Dandy Muscovy, flat              0  0  0  0  20   20



nkl
I nkl togs de 5 bästa ut till final. Det var verkligen en svår apport som samtliga hundar klarade! Alla stod kvar på sin placering efter finalen.

                                                                                                           Final

1 Marie Niklasson Pilens Hydra, lab                           20 19 18 20 18  95  17      112
2 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab                      20 17 20 19 17  93  18      111
3 Leila Löfgren Line Up Jackie Collins, lab                  18 20 19 17 18  92  15      107
4 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab              10 19 19 20 20  88  15      103
5 Lena Almstedt Searover Copy Dodge, lab               19 14 19 10 20  82 Deltog ej i final pga ett fel i protokollet
6 Lena Pettersson Rockdove's One and a half, lab      20 10 10 20 20  80   16       96
7 Ulla Mattsson Besure's Navy Girl, golden                15 19  4 17 20  75
8 Arne Alldén Pumpans Sweet Dumpling, lab             18 10 10 16 18 72
9 Birgitta Torndal Conover's New Year's Nigth, flat      12  4 10 20 18 64
10 Hans Ahlner Wisborgens Winnie, cocker                 6  12 10 20 12 60
11 Sara Thomsson Neogard Silvicola Amica Paparazzi 18 19 19  0  18 74
tollare
12 Magnus Lydahl Flatterhaft Last Look at eden, flat   17 19 18  0 19  73
13 Annica Stenström Ryegate's Touch Too Much, flat   17  0 17 18 20  72
14 Christina Höggren Gilliam's Gold Sky and Heroic     20 18 12  0 20  70
Glory, flat
15 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, golden                  18 14 16  0 18  66
16 Laila Boberg Mysslä's Donna Anna Wa Mozart, toll   15  0 12  19 12 58 Två st har 58p. De har båda 12p på den första viktade stationen. Men på den 
17 Magnus Boström Ringlets Twilight, lab                    20 14 12  0 12 58   andra viktade stationen har Laila 19p och Magnus 0.
18 Johanna Magnusson Mysslä's Prima Stumpa av       19  0 12  0 20  51
Tröbbel, tollare
19 Maude Garbrielsson Semtegens Hjortron, flat          15  0  5  0  12 32
20 Micke Modin Waterfreak's Vision of Vinston, golden  15 12  0 0   0  27
21 Elisabeth Vickman Stjärnvallens Bianca, lab             14   0   0  0 10 24


Lite blandade bilder. Fotografer är Gittan Torndal, Åsa Sjöberg och Moa Söderlund


Det går åt många funkisar på prov. Här är det Christina som ror


Ruta 2


Leila och Gin på ruta 3


Berit och Zuza finalapport i nkl


Ruta 2


Sam på väg in med finalapporten


Gin kommer med finalapporten